DF3DZ-10P-2V(73)
Hirose
DF3DZ-10P-2V(73)
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy DF3DZ-10P-2V(73) with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
Part No. DF3DZ-10P-2V(73)
Manufacturer Hirose
Description CONN HEADER 10POS 2MM
(In US Dollars)
Get a Quote
Data sheet
Voltage Rating:-
Termination:Solder
Style:Board to Board or Cable
Shrouding:Shrouded - 4 Wall
Series:DF3
Row Spacing - Mating:-
Pitch - Mating:0.079" (2.00mm)
Packaging:Tape & Reel (TR)
Overall Contact Length:-
Other Names:543-1064-8-73
Operating Temperature:-30°C ~ 85°C
Number of Rows:1
Number of Positions Loaded:All
Number of Positions:10
Mounting Type:Surface Mount
Material Flammability Rating:UL94 V-0
Mated Stacking Heights:-
Lead Free Status / RoHS Status:Lead free / RoHS Compliant
Insulation Material:Polyamide (PA), Nylon
Insulation Height:0.232" (5.90mm)
Insulation Color:Beige
Ingress Protection:-
Features:-
Fastening Type:Push-Pull
Detailed Description:Connector Header Surface Mount 10 position 0.079" (2.00mm)
Current Rating:3A