DF37CJ-60DP-0.4V(53)
Hirose
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy DF37CJ-60DP-0.4V(53) with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
Part No. DF37CJ-60DP-0.4V(53)
Manufacturer Hirose Electric Co Ltd
Description CONN HDR 60POS 0.4MM SMD GOLD
(In US Dollars)
1000 pcs
Data sheet
Series:DF37
RoHS Status:Tape & Reel (TR)
Other Names:684-3053-6-53
Number of Rows:2
Number of Positions:60
Number of Conductors:0.016" (0.40mm)
Mounting Type:Surface Mount
Moisture Sensitivity Level (MSL):1 (Unlimited)
Manufacturer Standard Lead Time:8 Weeks
Manufacturer Part Number:DF37CJ-60DP-0.4V(53)
Length - Post (Mating):1.23mm
Height Above Board:0.030" (0.75mm)
Features:-
Expanded Description:60 Position Connector Header, Outer Shroud Contacts Surface Mount Gold