DF37B-20DS-0.4V(75)
Hirose
DF37B-20DS-0.4V(75)
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy DF37B-20DS-0.4V(75) with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
Part No. DF37B-20DS-0.4V(75)
Manufacturer Hirose
Description CONN RCPT 20POS 0.4MM SMD GOLD
(In US Dollars)
Get a Quote
Data sheet
Series:DF37
Pitch:0.016" (0.40mm)
Packaging:Tape & Reel (TR)
Number of Rows:2
Number of Positions:20
Mounting Type:Surface Mount
Moisture Sensitivity Level (MSL):1 (Unlimited)
Mated Stacking Heights:0.98mm
Lead Free Status / RoHS Status:Lead free / RoHS Compliant
Height Above Board:0.038" (0.97mm)
Features:Solder Retention
Detailed Description:20 Position Connector Receptacle, Center Strip Contacts Surface Mount Gold