DF30FB-50DS-0.4V(81)
Hirose
DF30FB-50DS-0.4V(81)
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy DF30FB-50DS-0.4V(81) with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
Part No. DF30FB-50DS-0.4V(81)
Manufacturer Hirose
Description CONN RCPT 50POS SMD GOLD
Lead Free Status / RoHS Status Lead free / RoHS Compliant
In stock 5309 pcs
Reference Price
(In US Dollars)
5000 pcs
Data sheet
Series:DF30
RoHS Status:Tape & Reel (TR)
Number of Rows:2
Number of Positions:50
Number of Conductors:0.016" (0.40mm)
Mounting Type:Surface Mount
Moisture Sensitivity Level (MSL):1 (Unlimited)
Manufacturer Standard Lead Time:8 Weeks
Manufacturer Part Number:DF30FB-50DS-0.4V(81)
Length - Post (Mating):0.9mm
Height Above Board:0.036" (0.90mm)
Features:Solder Retention
Expanded Description:50 Position Connector Receptacle, Outer Shroud Contacts Surface Mount Gold
Description:CONN RCPT 50POS 0.4MM SMD GOLD