DF20F-10DP-1H(59)
Hirose
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy DF20F-10DP-1H(59) with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
Part No. DF20F-10DP-1H(59)
Manufacturer Hirose
Description CONN HEADER 10POS DUAL RA SMD
(In US Dollars)
1000 pcs
Data sheet
Voltage Rating:100V
Termination:Solder
Style:Board to Cable/Wire
Shrouding:Shrouded - 4 Wall
Series:DF20
Row Spacing - Mating:0.039" (1.00mm)
Pitch - Mating:0.039" (1.00mm)
Packaging:Tape & Reel (TR)
Overall Contact Length:-
Other Names:DF20F-10DP-1H(59)-ND
H125747TR
Operating Temperature:-35°C ~ 85°C
Number of Rows:2
Number of Positions Loaded:All
Number of Positions:10
Mounting Type:Surface Mount, Right Angle
Moisture Sensitivity Level (MSL):1 (Unlimited)
Material Flammability Rating:UL94 V-0
Mated Stacking Heights:-
Manufacturer Standard Lead Time:12 Weeks
Lead Free Status / RoHS Status:Lead free / RoHS Compliant
Insulation Material:Polyamide (PA), Nylon
Insulation Height:0.217" (5.51mm)
Insulation Color:Natural
Ingress Protection:-
Features:Solder Retention
Fastening Type:Push-Pull
Detailed Description:Connector Header Surface Mount, Right Angle 10 position 0.039" (1.00mm)
Current Rating:1A