DF1EC-10P-2.5DSA(35)
Hirose
DF1EC-10P-2.5DSA(35)
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy DF1EC-10P-2.5DSA(35) with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
Part No. DF1EC-10P-2.5DSA(35)
Manufacturer Hirose
Description CONN HEADER 10POS 2.5MM STR TIN
Lead Free Status / RoHS Status Lead free / RoHS Compliant
In stock 500 pcs
Reference Price
(In US Dollars)
1 pcs10 pcs100 pcs500 pcs1000 pcs
Data sheet
Voltage Rating:-
Termination:Solder
Style:Board to Cable/Wire
Shrouding:Shrouded - 4 Wall
Series:DF1E
Row Spacing - Mating:-
Pitch - Mating:0.098" (2.50mm)
Packaging:Bulk
Overall Contact Length:-
Other Names:H125030
Operating Temperature:-35°C ~ 85°C
Number of Rows:1
Number of Positions Loaded:All
Number of Positions:10
Mounting Type:Through Hole
Moisture Sensitivity Level (MSL):1 (Unlimited)
Material Flammability Rating:UL94 V-0
Mated Stacking Heights:14.3mm, 15.8mm, 19.8mm
Manufacturer Standard Lead Time:16 Weeks
Insulation Material:Polyamide (PA), Nylon
Insulation Height:0.425" (10.80mm)
Insulation Color:Natural
Ingress Protection:-
Features:-
Fastening Type:Latch Holder
Detailed Description:Connector Header Through Hole 10 position 0.098" (2.50mm)
Current Rating:3A
Contact Type:Male Pin
Contact Shape:Square
Contact Material:Brass
Contact Length - Post:0.142" (3.60mm)
Contact Length - Mating:0.177" (4.50mm)