DF1E-14P-2.5DS(35)
Hirose
DF1E-14P-2.5DS(35)
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy DF1E-14P-2.5DS(35) with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
Part No. DF1E-14P-2.5DS(35)
Manufacturer Hirose
Description CONN HEADER 14POS 2.5MM R/A TIN
(In US Dollars)
100 pcs
Data sheet
Voltage Rating:-
Termination:Solder
Style:Board to Cable/Wire
Shrouding:Shrouded - 4 Wall
Series:DF1E
Row Spacing - Mating:-
Pitch - Mating:0.098" (2.50mm)
Packaging:Bulk
Overall Contact Length:-
Other Names:5410997035
Operating Temperature:-35°C ~ 85°C
Number of Rows:1
Number of Positions Loaded:-
Number of Positions:14
Mounting Type:Through Hole, Right Angle
Moisture Sensitivity Level (MSL):1 (Unlimited)
Material Flammability Rating:UL94 V-0
Mated Stacking Heights:-
Manufacturer Standard Lead Time:16 Weeks
Lead Free Status / RoHS Status:Lead free / RoHS Compliant
Insulation Material:Polyamide (PA), Nylon
Insulation Height:0.315" (8.00mm)
Insulation Color:Natural
Ingress Protection:-
Features:-
Fastening Type:Latch Holder
Detailed Description:Connector Header Through Hole, Right Angle 14 position 0.098" (2.50mm)
Current Rating:3A
Contact Type:Male Pin
Contact Shape:Square
Contact Material:Brass
Contact Length - Post:0.114" (2.90mm)
Contact Length - Mating:0.177" (4.50mm)