DF1BD-7P-2.5DSA(05)
Hirose
DF1BD-7P-2.5DSA(05)
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy DF1BD-7P-2.5DSA(05) with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
Part No. DF1BD-7P-2.5DSA(05)
Manufacturer Hirose Electric Co Ltd
Description CONN HEADER 7POS 2.5MM STR TIN
Data sheet
Voltage - DC Spark Over (Nom):Brass
Type Attributes:-
Termination:Solder
Style:Board to Cable/Wire
Stacking Direction:Male Pin
Shrouding:0.098" (2.50mm)
Shield Termination:Square
Series:DF1B
Row Spacing - Mating:Shrouded - 4 Wall
RoHS Status:Bulk
Ripple Current - Low Frequency:-
Pitch - Connector:250V
Overall Contact Length:0.118" (3.00mm)
Other Names:*DF1BD-7P-2.5DSA(05)
H11021
Operating Temperature:-35°C ~ 85°C
Number of Rows:1
Number of Positions:7
Number of Contacts:-
Material Flammability Rating:UL94 V-0
Material - Insulation:All
Manufacturer Standard Lead Time:8 Weeks
Manufacturer Part Number:DF1BD-7P-2.5DSA(05)
Length - Post (Mating):14mm
Insulation Material:Tin
Insulation Height:-
Features:Board Guide, Keying Slot
Expanded Description:7 Positions Header Connector 0.098" (2.50mm) Through Hole Tin
Current Rating:-
Current - Max/Contact:-
Contact Length - Post:0.177" (4.50mm)
Contact Length - Mating:-
Contact Finish Thickness - Post:Polyamide (PA), Nylon
Contact Finish Thickness - Mating:Tin
Contact Finish - Post:39µin (1.00µm)
Contact Finish - Mating:0.689" (17.50mm)