DF1B-7P-2.5DSA
Hirose
DF1B-7P-2.5DSA
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy DF1B-7P-2.5DSA with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
Part No. DF1B-7P-2.5DSA
Manufacturer Hirose
Description CONN HEADER 7POS 2.5MM STR TIN
Lead Free Status / RoHS Status Contains lead / RoHS non-compliant
Call
Reference Price
(In US Dollars)
Get a Quote
Data sheet
Voltage Rating:250V
Termination:Solder
Style:Board to Cable/Wire
Shrouding:Shrouded - 4 Wall
Series:DF1B
Row Spacing - Mating:-
Pitch - Mating:0.098" (2.50mm)
Packaging:Bulk
Overall Contact Length:0.417" (10.60mm)
Other Names:*DF1B-7P-2.5DSA
H3505
Operating Temperature:-35°C ~ 85°C
Number of Rows:1
Number of Positions Loaded:All
Number of Positions:7
Mounting Type:Through Hole
Moisture Sensitivity Level (MSL):1 (Unlimited)
Material Flammability Rating:UL94 V-0
Mated Stacking Heights:14mm
Insulation Material:Polyamide (PA), Nylon
Insulation Height:0.374" (9.50mm)
Insulation Color:White
Ingress Protection:-
Features:Keying Slot
Fastening Type:Push-Pull
Detailed Description:Connector Header Through Hole 7 position 0.098" (2.50mm)
Current Rating:-
Contact Type:Male Pin
Contact Shape:Square
Contact Material:Brass
Contact Length - Post:0.142" (3.60mm)
Contact Length - Mating:0.177" (4.50mm)