DF1B-22DP-2.5DS(01)
Hirose
DF1B-22DP-2.5DS(01)
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy DF1B-22DP-2.5DS(01) with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
Part No. DF1B-22DP-2.5DS(01)
Manufacturer Hirose
Description CONN HEADER 22POS 2.5MM R/A GOLD
(In US Dollars)
100 pcs
Data sheet
Voltage Rating:250V
Termination:Solder
Style:Board to Cable/Wire
Shrouding:Shrouded - 4 Wall
Series:DF1B
Row Spacing - Mating:0.098" (2.50mm)
Pitch - Mating:0.098" (2.50mm)
Packaging:Bulk
Overall Contact Length:-
Other Names:*DF1B-22DP-2.5DS(01)
H3658
Operating Temperature:-35°C ~ 85°C
Number of Rows:2
Number of Positions Loaded:All
Number of Positions:22
Mounting Type:Through Hole, Right Angle
Moisture Sensitivity Level (MSL):1 (Unlimited)
Material Flammability Rating:UL94 V-0
Mated Stacking Heights:-
Manufacturer Standard Lead Time:16 Weeks
Lead Free Status / RoHS Status:Lead free / RoHS Compliant
Insulation Material:Polyamide (PA), Nylon
Insulation Height:0.339" (8.61mm)
Insulation Color:White
Ingress Protection:-
Features:Keying Slot
Fastening Type:Push-Pull
Detailed Description:Connector Header Through Hole, Right Angle 22 position 0.098" (2.50mm)
Current Rating:-
Contact Type:Male Pin
Contact Shape:Square
Contact Material:Brass
Contact Length - Post:0.130" (3.30mm)
Contact Length - Mating:0.177" (4.50mm)