DF19G-30P-1H(55)
Hirose
DF19G-30P-1H(55)
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy DF19G-30P-1H(55) with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
Part No. DF19G-30P-1H(55)
Manufacturer Hirose Electric Co Ltd
Description CONN RECEPT 30POS 1MM R/A SMD
(In US Dollars)
1000 pcs
Data sheet
Termination:Solder
Stacking Direction:Male Pin
Shrouding:0.039" (1.00mm)
Series:DF19
Row Spacing - Mating:-
RoHS Status:Tape & Reel (TR)
Other Names:685-0015-7-55
Number of Rows:1
Number of Positions:30
Mounting Type:Surface Mount, Right Angle
Moisture Sensitivity Level (MSL):1 (Unlimited)
Material - Insulation:All
Manufacturer Standard Lead Time:8 Weeks
Manufacturer Part Number:DF19G-30P-1H(55)
Features:Solder Retention
Expanded Description:30 Positions Receptacle Connector 0.039" (1.00mm) Surface Mount, Right Angle Gold