DF160R12W2H3FB11BPSA1
International Rectifier (Infineon Technologies)
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy DF160R12W2H3FB11BPSA1 with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
See Product Specifications for product details.
Buy DF160R12W2H3FB11BPSA1 with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
| Part No. | DF160R12W2H3FB11BPSA1 |
|---|---|
| Manufacturer | International Rectifier (Infineon Technologies) |
| Description | MOD DIODE BRIDGE EASY2B-2-1 |
| Lead Free Status / RoHS Status | Lead free / RoHS Compliant |
| Reference Price (In US Dollars) | 15 pcs | ||||
|---|---|---|---|---|---|
| $107.925 | |||||
Specifications
Data sheet
| Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max): | 1200V |
|---|---|
| Vce(on) (Max) @ Vge, Ic: | 1.7V @ 15V, 20A |
| Supplier Device Package: | Module |
| Series: | EconoPACK™2 |
| Power - Max: | 20mW |
| Package / Case: | Module |
| Other Names: | SP001602670 |
| Operating Temperature: | -40°C ~ 150°C (TJ) |
| NTC Thermistor: | Yes |
| Mounting Type: | Chassis Mount |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Input Capacitance (Cies) @ Vce: | 2.35nF @ 25V |
| Input: | Standard |
| IGBT Type: | Trench Field Stop |
| Detailed Description: | IGBT Module Trench Field Stop Three Phase Inverter 1200V 40A 20mW Chassis Mount Module |
| Current - Collector Cutoff (Max): | 1mA |
| Current - Collector (Ic) (Max): | 40A |
| Configuration: | Three Phase Inverter |
| Email: | info@cjjhk.com |
Introduce
We can supply DF160R12W2H3FB11BPSA1, use the request quote form to request DF160R12W2H3FB11BPSA1 pirce and lead time.CJJ a professional electronic components distributor. With 3+ Million line items of available electronic components can ship in short lead-time, over 250 thousand part numbers of electronic components in stock for immediately delivery, which may include part number DF160R12W2H3FB11BPSA1.The price and lead time for DF160R12W2H3FB11BPSA1 depending on the quantity required, availability and warehouse location.Contact us today and our sales representative will provide you price and delivery on Part# DF160R12W2H3FB11BPSA1.We look forward to working with you to establish long-term relations of cooperation

