DF14A-25P-1.25H(83)
Hirose
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy DF14A-25P-1.25H(83) with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
Part No. DF14A-25P-1.25H(83)
Manufacturer Hirose
Description CONN HDR 25POS 1.25MM R/A SMD
(In US Dollars)
1000 pcs
Data sheet
Voltage Rating:150V
Termination:Solder
Style:Board to Cable/Wire
Shrouding:Shrouded - 4 Wall
Series:DF14
Row Spacing - Mating:-
Pitch - Mating:0.049" (1.25mm)
Packaging:Tape & Reel (TR)
Overall Contact Length:-
Other Names:538-0124-7-83
Operating Temperature:-35°C ~ 85°C
Number of Rows:1
Number of Positions Loaded:All
Number of Positions:25
Mounting Type:Surface Mount, Right Angle
Moisture Sensitivity Level (MSL):1 (Unlimited)
Material Flammability Rating:UL94 V-0
Mated Stacking Heights:-
Manufacturer Standard Lead Time:12 Weeks
Lead Free Status / RoHS Status:Lead free / RoHS Compliant
Insulation Material:Polyamide (PA), Nylon
Insulation Height:0.098" (2.50mm)
Insulation Color:Beige
Ingress Protection:-
Features:Solder Retention
Fastening Type:Push-Pull
Detailed Description:Connector Header Surface Mount, Right Angle 25 position 0.049" (1.25mm)
Current Rating:1A
Contact Type:Male Pin
Contact Shape:Square
Contact Material:Brass
Contact Length - Post:-
Contact Length - Mating:0.086" (2.20mm)