DF13-6P-1.25DSA(75)
Buy DF13-6P-1.25DSA(75) with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
Part No. DF13-6P-1.25DSA(75)
Manufacturer Hirose
Description CONNECTOR
(In US Dollars)
Get a Quote
Data sheet
Voltage Rating:150V
Termination:Solder
Style:Board to Cable/Wire
Shrouding:Shrouded - 4 Wall
Series:DF13
Row Spacing - Mating:-
Pitch - Mating:0.049" (1.25mm)
Packaging:Tube
Overall Contact Length:-
Other Names:536-0105-0-75
Operating Temperature:-35°C ~ 85°C
Number of Rows:1
Number of Positions Loaded:All
Number of Positions:6
Mounting Type:Through Hole
Material Flammability Rating:UL94 V-0
Mated Stacking Heights:-
Lead Free Status / RoHS Status:Lead free / RoHS Compliant
Insulation Material:Polyamide (PA), Nylon
Insulation Height:0.169" (4.30mm)
Insulation Color:Beige
Ingress Protection:-
Features:-
Fastening Type:Detent Lock
Detailed Description:Connector Header Through Hole 6 position 0.049" (1.25mm)
Current Rating:1A
Contact Type:Male Pin
Contact Shape:Square
Contact Material:Brass
Contact Length - Post:0.091" (2.30mm)