DF13-30DP-1.25V(95)
Buy DF13-30DP-1.25V(95) with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
Part No. DF13-30DP-1.25V(95)
Manufacturer Hirose
Description CONN HEADER SMD 30POS 1.25MM
Lead Free Status / RoHS Status Lead free / RoHS Compliant
In stock 37022 pcs
Reference Price
(In US Dollars)
10 pcs100 pcs1000 pcs10000 pcs
Data sheet
Voltage Rating:150V
Termination:Solder
Style:Board to Cable/Wire
Shrouding:Shrouded - 4 Wall
Series:DF13
Row Spacing - Mating:0.049" (1.25mm)
Pitch - Mating:0.049" (1.25mm)
Packaging:Tape & Reel (TR)
Overall Contact Length:-
Other Names:536-0520-1-95
Operating Temperature:-35°C ~ 85°C
Number of Rows:2
Number of Positions Loaded:All
Number of Positions:30
Mounting Type:Surface Mount
Moisture Sensitivity Level (MSL):1 (Unlimited)
Material Flammability Rating:UL94 V-0
Mated Stacking Heights:5.8mm
Insulation Material:Polyamide (PA), Nylon
Insulation Height:0.189" (4.80mm)
Insulation Color:Beige
Ingress Protection:-
Features:Board Guide, Solder Retention
Fastening Type:Detent Lock
Detailed Description:Connector Header Surface Mount 30 position 0.049" (1.25mm)
Current Rating:1A
Contact Type:Male Pin
Contact Shape:Square
Contact Material:Brass
Contact Length - Post:-
Contact Length - Mating:0.094" (2.40mm)