DF13-2P-1.25V(76)
Buy DF13-2P-1.25V(76) with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
Part No. DF13-2P-1.25V(76)
Manufacturer Hirose
Description CONNECTOR
(In US Dollars)
Get a Quote
Data sheet
Voltage Rating:150V
Termination:Solder
Style:Board to Cable/Wire
Shrouding:Shrouded - 3 Wall
Series:DF13
Row Spacing - Mating:-
Pitch - Mating:0.049" (1.25mm)
Packaging:Tube
Overall Contact Length:-
Other Names:536-0201-3-76
Operating Temperature:-35°C ~ 85°C
Number of Rows:1
Number of Positions Loaded:All
Number of Positions:2
Mounting Type:Surface Mount
Material Flammability Rating:UL94 V-0
Mated Stacking Heights:-
Lead Free Status / RoHS Status:Lead free / RoHS Compliant
Insulation Material:Polyamide (PA), Nylon
Insulation Height:0.189" (4.80mm)
Insulation Color:Beige
Ingress Protection:-
Features:Board Guide, Solder Retention
Fastening Type:Detent Lock
Detailed Description:Connector Header Surface Mount 2 position 0.049" (1.25mm)
Current Rating:1A