DF12C-36DS-0.5V(81)
Hirose
DF12C-36DS-0.5V(81)
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy DF12C-36DS-0.5V(81) with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
Part No. DF12C-36DS-0.5V(81)
Manufacturer Hirose
Description Board-to-Board Connector with 0.5-mm Pitch and 3 to 5-mm Height DF12 Series
Lead Free Status / RoHS Status Lead free / RoHS Compliant
In stock 1109 pcs
Reference Price
(In US Dollars)
1000 pcs
Data sheet
Series:DF12
RoHS Status:Tape & Reel (TR)
Number of Rows:2
Number of Positions:36
Number of Conductors:0.020" (0.50mm)
Mounting Type:Surface Mount
Moisture Sensitivity Level (MSL):1 (Unlimited)
Manufacturer Standard Lead Time:8 Weeks
Manufacturer Part Number:DF12C-36DS-0.5V(81)
Length - Post (Mating):3.5mm, 4mm, 5mm
Height Above Board:0.106" (2.70mm)
Features:-
Expanded Description:36 Position Connector Receptacle, Center Strip Contacts Surface Mount Gold
Description:CONN RECPT 36POS SMD 0.5MM