DF11CZ-24DS-2V(52)
Buy DF11CZ-24DS-2V(52) with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
Part No. DF11CZ-24DS-2V(52)
Manufacturer Hirose
Description CONN SOCKET 24POS
(In US Dollars)
500 pcs
Data sheet
Voltage Rating:250V
Termination:Solder
Style:Board to Board or Cable
Series:DF11
Row Spacing - Mating:0.079" (2.00mm)
Pitch - Mating:0.079" (2.00mm)
Packaging:Tape & Reel (TR)
Other Names:543-2073-4-52
Operating Temperature:-30°C ~ 85°C
Number of Rows:2
Number of Positions Loaded:All
Number of Positions:24
Mounting Type:Surface Mount
Moisture Sensitivity Level (MSL):1 (Unlimited)
Material Flammability Rating:UL94 V-0
Mated Stacking Heights:7.55mm, 8.2mm
Manufacturer Standard Lead Time:12 Weeks
Lead Free Status / RoHS Status:Lead free / RoHS Compliant
Insulation Material:Polyamide (PA), Nylon
Insulation Height:0.234" (5.95mm)
Insulation Color:Beige
Ingress Protection:-
Features:Pick and Place, Solder Retention
Fastening Type:Friction Lock
Detailed Description:24 Position Receptacle Connector 0.079" (2.00mm) Surface Mount Gold
Current Rating:2A