DF11CZ-12DP-2V(27)
Hirose
DF11CZ-12DP-2V(27)
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy DF11CZ-12DP-2V(27) with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
Part No. DF11CZ-12DP-2V(27)
Manufacturer Hirose
Description CONN HEADER 102OS 2MM SMD TIN
(In US Dollars)
1 pcs10 pcs100 pcs
Data sheet
Voltage Rating:250V
Termination:Solder
Style:Board to Board or Cable
Shrouding:Shrouded - 4 Wall
Series:DF11
Row Spacing - Mating:0.079" (2.00mm)
Pitch - Mating:0.079" (2.00mm)
Packaging:Cut Tape (CT)
Overall Contact Length:-
Other Names:H122037CT
Operating Temperature:-30°C ~ 85°C
Number of Rows:2
Number of Positions Loaded:All
Number of Positions:12
Mounting Type:Surface Mount
Moisture Sensitivity Level (MSL):1 (Unlimited)
Material Flammability Rating:UL94 V-0
Mated Stacking Heights:8.2mm, 8.45mm, 9.55mm
Manufacturer Standard Lead Time:12 Weeks
Lead Free Status / RoHS Status:Lead free / RoHS Compliant
Insulation Material:Polyamide (PA), Nylon
Insulation Height:0.283" (7.19mm)
Insulation Color:Beige
Ingress Protection:-
Features:Pick and Place, Solder Retention
Fastening Type:Detent Lock
Detailed Description:Connector Header Surface Mount 12 position 0.079" (2.00mm)
Current Rating:2A