DF11-32DS-2V(50)
Hirose
DF11-32DS-2V(50)
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy DF11-32DS-2V(50) with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
Part No. DF11-32DS-2V(50)
Manufacturer Hirose
Description CONN RECEPT 32POS 2MM SMD GOLD
Lead Free Status / RoHS Status Contains lead / RoHS non-compliant
Call
Reference Price
(In US Dollars)
Get a Quote
Data sheet
Voltage Rating:250V
Termination:Solder
Style:Board to Board or Cable
Series:DF11
Row Spacing - Mating:0.079" (2.00mm)
Pitch - Mating:0.079" (2.00mm)
Packaging:Tube
Other Names:*DF11-32DS-2V(50)
H2848
Operating Temperature:-30°C ~ 85°C
Number of Rows:2
Number of Positions Loaded:All
Number of Positions:32
Mounting Type:Surface Mount
Moisture Sensitivity Level (MSL):1 (Unlimited)
Material Flammability Rating:UL94 V-0
Mated Stacking Heights:7.55mm, 8.2mm
Insulation Material:Polyamide (PA), Nylon
Insulation Height:0.234" (5.95mm)
Insulation Color:Beige
Ingress Protection:-
Features:Solder Retention
Fastening Type:Friction Lock
Detailed Description:32 Position Receptacle Connector 0.079" (2.00mm) Surface Mount Gold
Current Rating:2A