DF005S-G
Comchip Technology
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy DF005S-G with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
See Product Specifications for product details.
Buy DF005S-G with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
| Part No. | DF005S-G |
|---|---|
| Manufacturer | Comchip Technology |
| Description | RECT BRIDGE GPP 50V 1A DFS |
| Lead Free Status / RoHS Status | Lead free / RoHS Compliant |
| Reference Price (In US Dollars) | 1 pcs | 10 pcs | 50 pcs | 100 pcs | 250 pcs |
|---|---|---|---|---|---|
| $0.44 | $0.347 | $0.292 | $0.238 | $0.197 | |
| 500 pcs | 1000 pcs | 2500 pcs | 5000 pcs | ||
| $0.163 | $0.122 | $0.112 | $0.105 | ||
Specifications
Data sheet
| Voltage - Peak Reverse (Max): | 50V |
|---|---|
| Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If: | 1.1V @ 1A |
| Technology: | Standard |
| Supplier Device Package: | DFS |
| Series: | - |
| Packaging: | Tube |
| Package / Case: | 4-SMD, Gull Wing |
| Other Names: | 641-1344-5 DF005SG |
| Operating Temperature: | -55°C ~ 150°C (TJ) |
| Mounting Type: | Surface Mount |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Manufacturer Standard Lead Time: | 13 Weeks |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Diode Type: | Single Phase |
| Detailed Description: | Bridge Rectifier Single Phase Standard 50V Surface Mount DFS |
| Current - Reverse Leakage @ Vr: | 10µA @ 50V |
| Current - Average Rectified (Io): | 1A |
| Base Part Number: | DF005 |
| Email: | info@cjjhk.com |
Introduce
We can supply DF005S-G, use the request quote form to request DF005S-G pirce and lead time.CJJ a professional electronic components distributor. With 3+ Million line items of available electronic components can ship in short lead-time, over 250 thousand part numbers of electronic components in stock for immediately delivery, which may include part number DF005S-G.The price and lead time for DF005S-G depending on the quantity required, availability and warehouse location.Contact us today and our sales representative will provide you price and delivery on Part# DF005S-G.We look forward to working with you to establish long-term relations of cooperation

