DDMAE50PF179A
Cannon
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy DDMAE50PF179A with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
Part No. DDMAE50PF179A
Manufacturer ITT Cannon, LLC
Description CONN D-SUB PLUG 50POS VERT WW
Lead Free Status / RoHS Status Contains lead / RoHS non-compliant
Call
Reference Price
(In US Dollars)
1 pcs5 pcs10 pcs
25 pcs50 pcs100 pcs
Data sheet
Voltage - DC Spark Over (Nom):Copper Alloy
Voltage:-
Type Attributes:-
Termination:Wire Wrap
Stacking Direction:Signal
Shell Size - Insert (Convert From):Steel, Yellow Chromate Plated Zinc
Series:MIL-DTL-24308, D*MA
RoHS Status:Bulk
Pitch - Connector:-
Other Names:IDDMAE50PF179A
Operating Temperature:-55°C ~ 125°C
Number of Rows:3
Number of Positions:50
Mounting Type:Panel Mount, Through Hole
Material Flammability Rating:UL94 V-0
Manufacturer Standard Lead Time:12 Weeks
Manufacturer Part Number:DDMAE50PF179A
Length - Threaded Portion Below Head:-
Features:-
Expanded Description:50 Position D-Sub Plug, Male Pins Connector, Panel Mount, Through Hole Wire Wrap
Current Rating (Per Contact):Board Side (4-40)
Current Rating:7.5A