DDC3024S12
XP Power
DDC3024S12
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy DDC3024S12 with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
Part No. DDC3024S12
Manufacturer XP Power
Description DC/DC CONVERTER 12V 30W
Lead Free Status / RoHS Status Lead free / RoHS Compliant
In stock 428 pcs
Reference Price
(In US Dollars)
1 pcs5 pcs10 pcs25 pcs100 pcs
Data sheet
Voltage - Output 4:-
Voltage - Output 3:-
Voltage - Output 2:-
Voltage - Output 1:12V
Voltage - Input (Min):9V
Voltage - Input (Max):36V
Type:Enclosed
Size / Dimension:2.22" L x 1.38" W x 3.58" H (56.4mm x 35.0mm x 91.0mm)
Series:DDC30
Power (Watts):30W
Packaging:-
Other Names:1470-2835
Operating Temperature:-40°C ~ 70°C
Number of Outputs:1
Mounting Type:DIN Rail
Moisture Sensitivity Level (MSL):Not Applicable
Manufacturer Standard Lead Time:18 Weeks
Efficiency:83%
Current - Output (Max):2.5A