DCXL20DS
Honeywell Sensing and Productivity Solutions
DCXL20DS
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy DCXL20DS with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
Part No. DCXL20DS
Manufacturer Honeywell
Description Sensor, Pressure, Differential, Unamplified, +/20.0 in H2O, Barbed Port Sytle
Lead Free Status / RoHS Status Lead free / RoHS Compliant
In stock 572 pcs
Reference Price
(In US Dollars)
Get a Quote
Data sheet
Voltage - Supply:3 V ~ 16 V
Termination Style:PCB
Supplier Device Package:-
Series:DCXL-DS
Pressure Type:Differential
Port Style:Barbed
Port Size:Male - 0.19" (4.83mm) Tube, Dual
Package / Case:6-SIP Module
Output Type:Wheatstone Bridge
Output:0 mV ~ 20 mV (12V)
Other Names:480-3101
Operating Temperature:-25°C ~ 85°C
Operating Pressure:0.72 PSI (4.98 kPa)
Moisture Sensitivity Level (MSL):1 (Unlimited)
Maximum Pressure:5 PSI (34.47 kPa)
Features:Temperature Compensated
Detailed Description:Pressure Sensor 0.72 PSI (4.98 kPa) Differential Male - 0.19" (4.83mm) Tube, Dual 0 mV ~ 20 mV (12V) 6-SIP Module
Accuracy:±0.25%