DCV8W8S300G40LF
Amphenol Commercial (Amphenol ICC)
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy DCV8W8S300G40LF with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
Part No. DCV8W8S300G40LF
Manufacturer Amphenol FCI
Description CONN D-SUB RCPT 8POS VERT SOLDER
(In US Dollars)
120 pcs
Data sheet
Wire Gauge:-
Voltage Rating:300V
Termination:Solder
Shell Size, Connector Layout:4 (DC, C) - 8W8
Shell Material, Finish:Steel, Tin Plated
Series:DW
Packaging:Tray
Operating Temperature:-55°C ~ 125°C
Number of Rows:1
Number of Positions:8 (Power)
Mounting Type:Through Hole
Moisture Sensitivity Level (MSL):1 (Unlimited)
Material Flammability Rating:UL94 V-0
Manufacturer Standard Lead Time:20 Weeks
Lead Free Status / RoHS Status:Lead free / RoHS Compliant
Ingress Protection:-
Housing Material:Thermoplastic
Flange Feature:Mating Side, Female Screwlock (4-40)
Features:Board Lock
Detailed Description:8 (Power) Position D-Sub, Combo Receptacle, Female Sockets Connector
Current Rating:40A