DCMX412U300CC2B
Cornell Dubilier Electronics
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy DCMX412U300CC2B with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
Part No. DCMX412U300CC2B
Manufacturer Cornell Dubilier Electronics
Description CAP ALUM 4100UF 300V SCREW
(In US Dollars)
30 pcs
Data sheet
Voltage - Rated:300V
Tolerance:-10%, +75%
Surface Mount Land Size:-
Size / Dimension:2.500" Dia (63.50mm)
Series:DCMX
Ratings:-
Polarization:Polar
Packaging:Bulk
Package / Case:Radial, Can - Screw Terminals
Operating Temperature:-40°C ~ 85°C
Mounting Type:Chassis Mount
Manufacturer Standard Lead Time:15 Weeks
Lifetime @ Temp.:2000 Hrs @ 85°C
Lead Spacing:1.125" (28.58mm)
Lead Free Status / RoHS Status:Lead free / RoHS Compliant
Height - Seated (Max):4.187" (106.35mm)
ESR (Equivalent Series Resistance):-
Detailed Description:4100µF 300V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can - Screw Terminals 2000 Hrs @ 85°C
Capacitance:4100µF