DCMC163U050AB2B
Cornell Dubilier Electronics
DCMC163U050AB2B
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy DCMC163U050AB2B with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
Part No. DCMC163U050AB2B
Manufacturer Cornell Dubilier Electronics
Description CAP ALUM 16000UF 50V SCREW
(In US Dollars)
108 pcs
Data sheet
Voltage - Rated:50V
Tolerance:-10%, +75%
Surface Mount Land Size:-
Size / Dimension:1.375" Dia (34.93mm)
Series:DCMC
Ripple Current @ Low Frequency:7.4A @ 120Hz
Ripple Current @ High Frequency:8.288A @ 10kHz
Ratings:-
Polarization:Polar
Packaging:Bulk
Package / Case:Radial, Can - Screw Terminals
Operating Temperature:-40°C ~ 85°C
Mounting Type:Chassis Mount
Moisture Sensitivity Level (MSL):1 (Unlimited)
Manufacturer Standard Lead Time:15 Weeks
Lifetime @ Temp.:2000 Hrs @ 85°C
Lead Spacing:0.500" (12.70mm)
Lead Free Status / RoHS Status:Lead free / RoHS Compliant
Height - Seated (Max):3.187" (80.95mm)
ESR (Equivalent Series Resistance):23.6 mOhm @ 120Hz
Detailed Description:16000µF 50V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can - Screw Terminals 23.6 mOhm @ 120Hz 2000 Hrs @ 85°C
Capacitance:16000µF