DCMAK37SNMBF228F229K128
Cannon
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy DCMAK37SNMBF228F229K128 with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
Part No. DCMAK37SNMBF228F229K128
Manufacturer Cannon
Description CONN D-SUB RCPT 37POS PNL MNT
(In US Dollars)
Get a Quote
Data sheet
Wire Gauge:20-28 AWG
Voltage Rating:-
Termination:Crimp
Shell Size, Connector Layout:4 (DC, C)
Shell Material, Finish:Aluminum, Gold Plated
Series:D*MA
Packaging:Bulk
Operating Temperature:-55°C ~ 125°C
Number of Rows:2
Number of Positions:37
Mounting Type:Panel Mount
Material Flammability Rating:UL94 V-0
Lead Free Status / RoHS Status:Lead free / RoHS Compliant
Ingress Protection:-
Housing Material:Polycyclohexylenedimethylene Terephthalate (PCT)
Flange Feature:Housing/Shell (Unthreaded)
Features:Grommet
Detailed Description:37 Position D-Sub Receptacle, Female Sockets Connector
Current Rating:7.5A