DCM37S1A8N-146
Cannon
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy DCM37S1A8N-146 with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
Part No. DCM37S1A8N-146
Manufacturer Cannon
Description CONN D-SUB RCPT 37POS R/A SOLDER
Lead Free Status / RoHS Status Contains lead / RoHS non-compliant
Call
Reference Price
(In US Dollars)
Get a Quote
Data sheet
Wire Gauge:-
Voltage Rating:-
Termination:Solder
Shell Size, Connector Layout:4 (DC, C)
Shell Material, Finish:Steel, Yellow Chromate Plated Zinc
Series:D*M
Packaging:Bulk
Operating Temperature:-55°C ~ 125°C
Number of Rows:2
Number of Positions:37
Mounting Type:Panel Mount, Through Hole, Right Angle
Material Flammability Rating:UL94 V-0
Ingress Protection:-
Housing Material:Polycyclohexylenedimethylene Terephthalate (PCT)
Flange Feature:Mating Side (4-40)
Features:Mounting Brackets
Detailed Description:37 Position D-Sub Receptacle, Female Sockets Connector
Current Rating:7.5A