DCE-7X6X2-NP
Laird Technologies - Antennas
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy DCE-7X6X2-NP with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
See Product Specifications for product details.
Buy DCE-7X6X2-NP with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
| Part No. | DCE-7X6X2-NP |
|---|---|
| Manufacturer | Laird Technologies - Antennas |
| Description | BOX ALUMINUM WHITE 10"L X 7.1"W |
| Lead Free Status / RoHS Status | Lead free / RoHS Compliant |
| Reference Price (In US Dollars) | 1 pcs | ||||
|---|---|---|---|---|---|
| $35.00 | |||||
Specifications
Data sheet
| Weight: | 2.5 lbs (1.1kg) |
|---|---|
| Thickness: | - |
| Size / Dimension: | 10.000" L x 7.100" W (254.00mm x 180.34mm) |
| Shipping Info: | Shipped from Digi-Key |
| Series: | DCE |
| Ratings: | NEMA 6 |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Material Flammability Rating: | - |
| Material: | Metal, Aluminum |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Height: | 2.250" (57.15mm) |
| Features: | Knockouts, Waterproof |
| Detailed Description: | Box with Mounting Flange Metal, Aluminum White Cover Included 10.000" L x 7.100" W (254.00mm x 180.34mm) X 2.250" (57.15mm) |
| Design: | Cover Included |
| Container Type: | Box with Mounting Flange |
| Color: | White |
| Area (L x W): | 71.0 in² (458 cm²) |
| Email: | info@cjjhk.com |
Introduce
We can supply DCE-7X6X2-NP, use the request quote form to request DCE-7X6X2-NP pirce and lead time.CJJ a professional electronic components distributor. With 3+ Million line items of available electronic components can ship in short lead-time, over 250 thousand part numbers of electronic components in stock for immediately delivery, which may include part number DCE-7X6X2-NP.The price and lead time for DCE-7X6X2-NP depending on the quantity required, availability and warehouse location.Contact us today and our sales representative will provide you price and delivery on Part# DCE-7X6X2-NP.We look forward to working with you to establish long-term relations of cooperation

