DC630R-184K
API Delevan
DC630R-184K
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy DC630R-184K with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
Part No. DC630R-184K
Manufacturer API Delevan
Description FIXED IND 180UH 2.8A 125 MOHM TH
(In US Dollars)
500 pcs
Data sheet
Type:Wirewound
Tolerance:±10%
Supplier Device Package:-
Size / Dimension:0.630" Dia (16.00mm)
Shielding:Unshielded
Series:DC630R
Ratings:-
Q @ Freq:-
Packaging:Bulk
Package / Case:Radial
Other Names:DC630R-184K BULK 100
DN4767
Operating Temperature:-55°C ~ 125°C
Mounting Type:Through Hole
Moisture Sensitivity Level (MSL):1 (Unlimited)
Material - Core:Ferrite
Manufacturer Standard Lead Time:14 Weeks
Lead Free Status / RoHS Status:Lead free / RoHS Compliant
Inductance Frequency - Test:10kHz
Inductance:180µH
Height - Seated (Max):0.830" (21.08mm)
Frequency - Self Resonant:-
Detailed Description:180µH Unshielded Wirewound Inductor 2.8A 125 mOhm Max Radial
DC Resistance (DCR):125 mOhm Max
Current Rating:2.8A
Current - Saturation:5.1A