DC56-11CGKWA
Kingbright
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy DC56-11CGKWA with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
Part No. DC56-11CGKWA
Manufacturer Kingbright
Description DISPLAY 570NM GRN 2DIG 0.56 TH
(In US Dollars)
200 pcs
Data sheet
Wavelength - Peak:574nm
Voltage - Forward (Vf) (Typ):2.1V
Size / Dimension:0.984" H x 0.750" W x 0.268" D (25.00mm x 19.05mm x 6.80mm)
Series:-
Power Dissipation (Max):75mW
Packaging:Bulk
Package / Case:18-DIP (0.600", 15.24mm)
Number of Characters:2
Moisture Sensitivity Level (MSL):1 (Unlimited)
Millicandela Rating:35mcd
Manufacturer Standard Lead Time:10 Weeks
Lead Free Status / RoHS Status:Lead free / RoHS Compliant
Display Type:7-Segment
Digit/Alpha Size:0.56" (14.22mm)
Detailed Description:Character LED Display Module Green 7-Segment 2 Character Common Cathode 2.1V 20mA 0.984" H x 0.750" W x 0.268" D (25.00mm x 19.05mm x 6.80mm) 18-DIP (0.600", 15.24mm)
Current - Test:20mA