DC400D10C
Crydom
DC400D10C
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy DC400D10C with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
Part No. DC400D10C
Manufacturer Crydom
Description SSR RELAY SPST-NO 10A 1-300V
Lead Free Status / RoHS Status Lead free / RoHS Compliant
In stock 15 pcs
Reference Price
(In US Dollars)
1 pcs10 pcs50 pcs100 pcs
Data sheet
Voltage - Load:1V ~ 300V
Voltage - Input:4 ~ 32VDC
Termination Style:Screw Terminal
Supplier Device Package:-
Series:PowerPlus DC
Packaging:Bulk
Package / Case:Hockey Puck
Output Type:DC
Other Names:CC1871
On-State Resistance (Max):155 mOhms
Mounting Type:Chassis Mount
Moisture Sensitivity Level (MSL):1 (Unlimited)
Manufacturer Standard Lead Time:4 Weeks
Load Current:10A