DC400A10C
Crydom
DC400A10C
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy DC400A10C with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
Part No. DC400A10C
Manufacturer Crydom
Description SSR RELAY SPST-NO 10A 1-300V
(In US Dollars)
Get a Quote
Data sheet
Voltage - Load:1V ~ 300V
Voltage - Input:90 ~ 140VAC
Termination Style:Screw Terminal
Supplier Device Package:-
Series:PowerPlus DC
Packaging:Bulk
Package / Case:Hockey Puck
Output Type:DC
Other Names:CC2120
DC400A10C-ND
On-State Resistance (Max):155 mOhms
Mounting Type:Chassis Mount
Moisture Sensitivity Level (MSL):1 (Unlimited)
Load Current:10A