DC1818A
ADI (Analog Devices, Inc.)
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy DC1818A with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
See Product Specifications for product details.
Buy DC1818A with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
| Part No. | DC1818A |
|---|---|
| Manufacturer | ADI (Analog Devices, Inc.) |
| Description | BOARD DEMO LTM8001 |
| Lead Free Status / RoHS Status | Lead free / RoHS Compliant |
| Reference Price (In US Dollars) | 1 pcs | 100 pcs | |||
|---|---|---|---|---|---|
| $66.30 | $65.326 | ||||
Specifications
Data sheet
| Voltage - Output: | 0.9V, 1.1V, 1.2V, 1.8V |
|---|---|
| Voltage - Input: | 6 V ~ 36 V |
| Utilized IC / Part: | LTM8001 |
| Supplied Contents: | Board(s) |
| Series: | µModule® |
| Regulator Topology: | Buck |
| Outputs and Type: | 4, Non-Isolated |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Manufacturer Standard Lead Time: | 8 Weeks |
| Main Purpose: | DC/DC, Step Down with LDO |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Frequency - Switching: | 350kHz |
| Detailed Description: | LTM8001 µModule® DC/DC, Step Down with LDO 4, Non-Isolated Outputs Evaluation Board |
| Current - Output: | 1.8A, 1.5A, 1A, 700mA |
| Board Type: | Fully Populated |
| Base Part Number: | LTM8001 |
| Email: | info@cjjhk.com |
Introduce
We can supply DC1818A, use the request quote form to request DC1818A pirce and lead time.CJJ a professional electronic components distributor. With 3+ Million line items of available electronic components can ship in short lead-time, over 250 thousand part numbers of electronic components in stock for immediately delivery, which may include part number DC1818A.The price and lead time for DC1818A depending on the quantity required, availability and warehouse location.Contact us today and our sales representative will provide you price and delivery on Part# DC1818A.We look forward to working with you to establish long-term relations of cooperation

