DC1416B
ADI (Analog Devices, Inc.)
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy DC1416B with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
See Product Specifications for product details.
Buy DC1416B with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
| Part No. | DC1416B |
|---|---|
| Manufacturer | ADI (Analog Devices, Inc.) |
| Description | DEMO BOARD SC LT1222CS8 OPAMP |
| Lead Free Status / RoHS Status | Lead free / RoHS Compliant |
| Reference Price (In US Dollars) | 1 pcs | 100 pcs | |||
|---|---|---|---|---|---|
| $76.50 | $75.376 | ||||
Specifications
Data sheet
| Voltage - Supply, Single/Dual (±): | ±5 V ~ 15 V |
|---|---|
| Utilized IC / Part: | LT1222 |
| Supplied Contents: | Board(s) |
| Slew Rate: | 200 V/µs |
| Series: | C-Load™ |
| Output Type: | Single-Ended |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Manufacturer Standard Lead Time: | 8 Weeks |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Detailed Description: | LT1222 C-Load™ Series 1 - Single Channels per IC General Purpose Amplifier Evaluation Board |
| Current - Supply (Main IC): | 17mA |
| Current - Output / Channel: | 26mA |
| Channels per IC: | 1 - Single |
| Board Type: | Fully Populated |
| Base Part Number: | LT1222 |
| Amplifier Type: | General Purpose |
| -3db Bandwidth: | 2MHz |
| Email: | info@cjjhk.com |
Introduce
We can supply DC1416B, use the request quote form to request DC1416B pirce and lead time.CJJ a professional electronic components distributor. With 3+ Million line items of available electronic components can ship in short lead-time, over 250 thousand part numbers of electronic components in stock for immediately delivery, which may include part number DC1416B.The price and lead time for DC1416B depending on the quantity required, availability and warehouse location.Contact us today and our sales representative will provide you price and delivery on Part# DC1416B.We look forward to working with you to establish long-term relations of cooperation

