DC0011/05-H48-2-2.0
t-Global Technology
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy DC0011/05-H48-2-2.0 with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
See Product Specifications for product details.
Buy DC0011/05-H48-2-2.0 with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
| Part No. | DC0011/05-H48-2-2.0 |
|---|---|
| Manufacturer | t-Global Technology |
| Description | THERMAL PAD H48-2 TO-220 2MM |
| Lead Free Status / RoHS Status | Lead free / RoHS Compliant |
| Reference Price (In US Dollars) | 1 pcs | 10 pcs | 25 pcs | 50 pcs | 100 pcs |
|---|---|---|---|---|---|
| $0.36 | $0.339 | $0.322 | $0.314 | $0.309 | |
| 250 pcs | 500 pcs | 1000 pcs | 5000 pcs | ||
| $0.288 | $0.271 | $0.246 | $0.237 | ||
Specifications
Data sheet
| Thickness: | 0.079" (2.00mm) |
|---|---|
| Thermal Resistivity: | - |
| Thermal Conductivity: | - |
| Shape: | Rectangle |
| Series: | H48-2 |
| Screw Size: | - |
| Other Names: | 1168-1526 DC001105H48220 |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Material: | Silicone Elastomer |
| Manufacturer Standard Lead Time: | 12 Weeks |
| Manufacturer Part Number: | DC0011/05-H48-2-2.0 |
| Heat Transfer Type: | 2.2 W/m-K |
| Expanded Description: | Thermal Pad Red 17.45mm x 14.27mm Rectangle |
| Description: | THERMAL PAD H48-2 TO-220 2MM |
| Color: | Red |
| Cable Type: | TO-220 |
| Backing, Carrier: | 17.45mm x 14.27mm |
| Email: | info@cjjhk.com |
Introduce
We can supply DC0011/05-H48-2-2.0, use the request quote form to request DC0011/05-H48-2-2.0 pirce and lead time.CJJ a professional electronic components distributor. With 3+ Million line items of available electronic components can ship in short lead-time, over 250 thousand part numbers of electronic components in stock for immediately delivery, which may include part number DC0011/05-H48-2-2.0.The price and lead time for DC0011/05-H48-2-2.0 depending on the quantity required, availability and warehouse location.Contact us today and our sales representative will provide you price and delivery on Part# DC0011/05-H48-2-2.0.We look forward to working with you to establish long-term relations of cooperation

