DB2X41500L
Panasonic
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy DB2X41500L with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
See Product Specifications for product details.
Buy DB2X41500L with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
| Part No. | DB2X41500L |
|---|---|
| Manufacturer | Panasonic |
| Description | Halogen-Free / RoHS Compliant 40 V 3 A SMT Schottky Barrier Diode SOD-123 |
| Lead Free Status / RoHS Status | Lead free / RoHS Compliant |
| Reference Price (In US Dollars) | 10 pcs | 100 pcs | 1000 pcs | 10000 pcs | |
|---|---|---|---|---|---|
| $0.191 | $0.172 | $0.155 | $0.152 | ||
Specifications
Data sheet
| Voltage - Peak Reverse (Max): | Schottky |
|---|---|
| Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If: | 3A |
| Voltage - Breakdown: | Mini2-F4-B |
| Series: | - |
| RoHS Status: | Tape & Reel (TR) |
| Reverse Recovery Time (trr): | Fast Recovery = 200mA (Io) |
| Resistance @ If, F: | 70pF @ 10V, 1MHz |
| Polarization: | SOD-123F |
| Other Names: | DB2X41500L-ND DB2X41500LTR |
| Operating Temperature - Junction: | 25ns |
| Mounting Type: | Surface Mount |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Manufacturer Standard Lead Time: | 10 Weeks |
| Manufacturer Part Number: | DB2X41500L |
| Expanded Description: | Diode Schottky 40V 3A Surface Mount Mini2-F4-B |
| Diode Configuration: | 200µA @ 40V |
| Description: | DIODE SCHOTTKY 40V 3A MINI2 |
| Current - Reverse Leakage @ Vr: | 550mV @ 3A |
| Current - Average Rectified (Io) (per Diode): | 40V |
| Capacitance @ Vr, F: | 125°C (Max) |
| Email: | info@cjjhk.com |
Introduce
We can supply DB2X41500L, use the request quote form to request DB2X41500L pirce and lead time.CJJ a professional electronic components distributor. With 3+ Million line items of available electronic components can ship in short lead-time, over 250 thousand part numbers of electronic components in stock for immediately delivery, which may include part number DB2X41500L.The price and lead time for DB2X41500L depending on the quantity required, availability and warehouse location.Contact us today and our sales representative will provide you price and delivery on Part# DB2X41500L.We look forward to working with you to establish long-term relations of cooperation

