DAP222
LAPIS Semiconductor
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy DAP222 with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
See Product Specifications for product details.
Buy DAP222 with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
| Part No. | DAP222 |
|---|---|
| Manufacturer | ROHM |
| Description | Hyper-Fast Recovery Rectifier 100mA 3-Pin SOT-416FL T/R |
| Lead Free Status / RoHS Status | Contains lead / RoHS non-compliant |
| Reference Price (In US Dollars) | 10 pcs | 100 pcs | 1000 pcs | 10000 pcs | |
|---|---|---|---|---|---|
| $0.109 | $0.098 | $0.089 | $0.087 | ||
Specifications
Data sheet
| Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If: | 1.2V @ 100mA |
|---|---|
| Voltage - DC Reverse (Vr) (Max): | 80V |
| Supplier Device Package: | SC-75, SOT-416 |
| Speed: | Small Signal =< 200mA (Io), Any Speed |
| Series: | - |
| Reverse Recovery Time (trr): | 10ns |
| Packaging: | Tape & Reel (TR) |
| Package / Case: | SC-75, SOT-416 |
| Other Names: | DAP222OSTR |
| Operating Temperature - Junction: | 150°C (Max) |
| Mounting Type: | Surface Mount |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Contains lead / RoHS non-compliant |
| Diode Type: | Standard |
| Diode Configuration: | 1 Pair Common Anode |
| Detailed Description: | Diode Array 1 Pair Common Anode Standard 80V 100mA (DC) Surface Mount SC-75, SOT-416 |
| Current - Reverse Leakage @ Vr: | 100nA @ 70V |
| Current - Average Rectified (Io) (per Diode): | 100mA (DC) |
| Base Part Number: | DAP222 |
| Email: | info@cjjhk.com |
Introduce
We can supply DAP222, use the request quote form to request DAP222 pirce and lead time.CJJ a professional electronic components distributor. With 3+ Million line items of available electronic components can ship in short lead-time, over 250 thousand part numbers of electronic components in stock for immediately delivery, which may include part number DAP222.The price and lead time for DAP222 depending on the quantity required, availability and warehouse location.Contact us today and our sales representative will provide you price and delivery on Part# DAP222.We look forward to working with you to establish long-term relations of cooperation
