DAO3V3P500H30LF
Amphenol Commercial (Amphenol ICC)
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy DAO3V3P500H30LF with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
Part No. DAO3V3P500H30LF
Manufacturer Amphenol FCI
Description CONN D-SUB PLUG 3POS R/A SOLDER
(In US Dollars)
Get a Quote
Data sheet
Wire Gauge:-
Voltage Rating:300V
Termination:Solder
Shell Size, Connector Layout:2 (DA, A) - 3W3
Shell Material, Finish:Steel, Tin Plated
Series:DW
Packaging:Tray
Operating Temperature:-55°C ~ 125°C
Number of Rows:1
Number of Positions:3 (Power)
Mounting Type:Through Hole, Right Angle
Moisture Sensitivity Level (MSL):1 (Unlimited)
Material Flammability Rating:UL94 V-0
Lead Free Status / RoHS Status:Lead free / RoHS Compliant
Ingress Protection:-
Housing Material:Thermoplastic
Flange Feature:Board Side (4-40)
Features:Board Lock, Grounding Indents, Mounting Brackets
Detailed Description:3 (Power) Position D-Sub, Combo Plug, Female Sockets and Male Pins Connector
Current Rating:30A
Contact Type:Power
Contact Material:Brass
Contact Form:-
Contact Finish Thickness:-
Contact Finish:Gold
Connector Type:Plug, Female Sockets and Male Pins
Connector Style:D-Sub, Combo
Color:-
Backset Spacing:0.458" (11.64mm)