DAMC-11C1P-J-K87
Cannon
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy DAMC-11C1P-J-K87 with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
Part No. DAMC-11C1P-J-K87
Manufacturer Cannon
Description CONN D-SUB PLUG 11POS R/A SOLDER
(In US Dollars)
1 pcs5 pcs10 pcs25 pcs50 pcs
Data sheet
Wire Gauge:-
Voltage Rating:-
Termination:Solder
Shell Size, Connector Layout:2 (DA, A) - 11C1, 11W1
Shell Material, Finish:Steel, Tin-Nickel Plated
Series:Combo D®, D*M
Packaging:Bulk
Other Names:053512-1479
DAMC11C1PJK87
IDAMC11C1PJK87
IDAMC11C1PJK87-ND
Operating Temperature:-55°C ~ 125°C
Number of Rows:2
Number of Positions:11 (10 + 1 Coax)
Mounting Type:Panel Mount, Through Hole, Right Angle
Material Flammability Rating:UL94 V-0
Manufacturer Standard Lead Time:12 Weeks
Lead Free Status / RoHS Status:Lead free / RoHS Compliant
Ingress Protection:-
Housing Material:Polycyclohexylenedimethylene Terephthalate (PCT)
Flange Feature:Board Side (4-40)
Features:Board Lock, Grounding Indents, Mounting Brackets, Shielded
Detailed Description:11 (10 + 1 Coax) Position D-Sub, Combo Plug, Male Pins Connector
Current Rating:5A, 7.5A