DAM15PNMBK52
Cannon
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy DAM15PNMBK52 with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
Part No. DAM15PNMBK52
Manufacturer Cannon
Description CONN D-SUB PLUG 15POS PNL MNT
(In US Dollars)
1 pcs5 pcs10 pcs25 pcs50 pcs
Data sheet
Wire Gauge:20-28 AWG
Voltage Rating:-
Termination:Solder Cup
Shell Size, Connector Layout:2 (DA, A)
Shell Material, Finish:Brass, Gold Plated
Series:D*M
Packaging:Bulk
Operating Temperature:-55°C ~ 125°C
Number of Rows:2
Number of Positions:15
Mounting Type:Panel Mount
Material Flammability Rating:UL94 V-0
Manufacturer Standard Lead Time:12 Weeks
Lead Free Status / RoHS Status:Lead free / RoHS Compliant
Ingress Protection:-
Housing Material:Polycyclohexylenedimethylene Terephthalate (PCT)
Flange Feature:Housing/Shell (Unthreaded)
Features:-
Detailed Description:15 Position D-Sub Plug, Male Pins Connector
Current Rating:7.5A