DAL7W2P500M30LF
Amphenol Commercial (Amphenol ICC)
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy DAL7W2P500M30LF with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
See Product Specifications for product details.
Buy DAL7W2P500M30LF with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
| Part No. | DAL7W2P500M30LF |
|---|---|
| Manufacturer | Amphenol FCI |
| Description | CONN D-SUB PLUG 7POS R/A SOLDER |
| Lead Free Status / RoHS Status | Lead free / RoHS Compliant |
| Reference Price (In US Dollars) | 1 pcs | 10 pcs | 25 pcs | 50 pcs | |
|---|---|---|---|---|---|
| $15.48 | $14.069 | $13.718 | $12.662 | ||
| 100 pcs | 300 pcs | 500 pcs | 1000 pcs | ||
| $11.959 | $10.904 | $10.20 | $9.356 | ||
Specifications
Data sheet
| Wire Gauge: | - |
|---|---|
| Voltage Rating: | 300V |
| Termination: | Solder |
| Shell Size, Connector Layout: | 2 (DA, A) - 7W2 |
| Shell Material, Finish: | Steel, Tin Plated |
| Series: | DW |
| Packaging: | Tray |
| Other Names: | 609-5417 DAL7W2P500M30LF-ND |
| Operating Temperature: | -55°C ~ 125°C |
| Number of Rows: | 2 |
| Number of Positions: | 7 (5 + 2 Power) |
| Mounting Type: | Through Hole, Right Angle |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Material Flammability Rating: | UL94 V-0 |
| Manufacturer Standard Lead Time: | 20 Weeks |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Ingress Protection: | - |
| Housing Material: | Thermoplastic |
| Flange Feature: | Housing/Shell (M3) |
| Features: | Grounding Indents, Mounting Brackets |
| Detailed Description: | 7 (5 + 2 Power) Position D-Sub, Combo Plug, Male Pins Connector |
| Current Rating: | 7.5A, 30A |
| Contact Type: | Signal and Power |
| Contact Material: | Brass |
| Contact Form: | - |
| Contact Finish Thickness: | - |
| Contact Finish: | Gold |
| Connector Type: | Plug, Male Pins |
| Connector Style: | D-Sub, Combo |
| Color: | - |
| Backset Spacing: | 0.406" (10.30mm) |
| Email: | info@cjjhk.com |
Introduce
We can supply DAL7W2P500M30LF, use the request quote form to request DAL7W2P500M30LF pirce and lead time.CJJ a professional electronic components distributor. With 3+ Million line items of available electronic components can ship in short lead-time, over 250 thousand part numbers of electronic components in stock for immediately delivery, which may include part number DAL7W2P500M30LF.The price and lead time for DAL7W2P500M30LF depending on the quantity required, availability and warehouse location.Contact us today and our sales representative will provide you price and delivery on Part# DAL7W2P500M30LF.We look forward to working with you to establish long-term relations of cooperation

