DAC8820IBDBR
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy DAC8820IBDBR with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
See Product Specifications for product details.
Buy DAC8820IBDBR with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
| Part No. | DAC8820IBDBR |
|---|---|
| Manufacturer | N/A |
| Description | IC DAC 16BIT MULTIPLYING 28-SSOP |
| Lead Free Status / RoHS Status | Lead free / RoHS Compliant |
| Reference Price (In US Dollars) | 2000 pcs | ||||
|---|---|---|---|---|---|
| $9.574 | |||||
Specifications
Data sheet
| Voltage - Supply, Digital: | 2.7 V ~ 5.5 V |
|---|---|
| Voltage - Supply, Analog: | 2.7 V ~ 5.5 V |
| Supplier Device Package: | 28-SSOP |
| Settling Time: | 500ns (Typ) |
| Series: | - |
| Reference Type: | External |
| Packaging: | Tape & Reel (TR) |
| Package / Case: | 28-SSOP (0.209", 5.30mm Width) |
| Output Type: | Current - Unbuffered |
| Other Names: | DAC8820IBDBRG4 DAC8820IBDBRG4-ND |
| Operating Temperature: | -40°C ~ 85°C |
| Number of D/A Converters: | 1 |
| Number of Bits: | 16 |
| Mounting Type: | Surface Mount |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 2 (1 Year) |
| Manufacturer Standard Lead Time: | 20 Weeks |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| INL/DNL (LSB): | ±2 (Max), ±0.5 |
| Differential Output: | No |
| Detailed Description: | 16 Bit Digital to Analog Converter 1 28-SSOP |
| Data Interface: | Parallel |
| Base Part Number: | DAC8820 |
| Architecture: | Multiplying DAC |
| Email: | info@cjjhk.com |
Introduce
We can supply DAC8820IBDBR, use the request quote form to request DAC8820IBDBR pirce and lead time.CJJ a professional electronic components distributor. With 3+ Million line items of available electronic components can ship in short lead-time, over 250 thousand part numbers of electronic components in stock for immediately delivery, which may include part number DAC8820IBDBR.The price and lead time for DAC8820IBDBR depending on the quantity required, availability and warehouse location.Contact us today and our sales representative will provide you price and delivery on Part# DAC8820IBDBR.We look forward to working with you to establish long-term relations of cooperation
