DAC8800FSZ-REEL
ADI (Analog Devices, Inc.)
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy DAC8800FSZ-REEL with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
See Product Specifications for product details.
Buy DAC8800FSZ-REEL with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
| Part No. | DAC8800FSZ-REEL |
|---|---|
| Manufacturer | Analog Devices |
| Description | Digital to Analog Converters DAC Octal 8-Bit 2uS IC |
| Lead Free Status / RoHS Status | Lead free / RoHS Compliant |
| Reference Price (In US Dollars) | 10 pcs | 100 pcs | 1000 pcs | 10000 pcs | |
|---|---|---|---|---|---|
| $30.962 | $27.948 | $25.208 | $24.66 | ||
Specifications
Data sheet
| Voltage - Supply, Digital: | - |
|---|---|
| Voltage - Supply, Analog: | 4 V ~ 16 V, -12V |
| Supplier Device Package: | 20-SOIC |
| Settling Time: | 2µs |
| Series: | TrimDAC® |
| Reference Type: | External |
| Packaging: | Tape & Reel (TR) |
| Package / Case: | 20-SOIC (0.295", 7.50mm Width) |
| Output Type: | Voltage - Unbuffered |
| Other Names: | DAC8800FSZ-REEL-ND DAC8800FSZ-REELTR |
| Operating Temperature: | -40°C ~ 85°C |
| Number of D/A Converters: | 8 |
| Number of Bits: | 8 |
| Mounting Type: | Surface Mount |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Manufacturer Standard Lead Time: | 14 Weeks |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| INL/DNL (LSB): | -, ±1 (Max) |
| Differential Output: | No |
| Detailed Description: | 8 Bit Digital to Analog Converter 8 20-SOIC |
| Data Interface: | SPI |
| Base Part Number: | DAC8800 |
| Architecture: | String DAC |
| Email: | info@cjjhk.com |
Introduce
We can supply DAC8800FSZ-REEL, use the request quote form to request DAC8800FSZ-REEL pirce and lead time.CJJ a professional electronic components distributor. With 3+ Million line items of available electronic components can ship in short lead-time, over 250 thousand part numbers of electronic components in stock for immediately delivery, which may include part number DAC8800FSZ-REEL.The price and lead time for DAC8800FSZ-REEL depending on the quantity required, availability and warehouse location.Contact us today and our sales representative will provide you price and delivery on Part# DAC8800FSZ-REEL.We look forward to working with you to establish long-term relations of cooperation

