DAC7664YR
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy DAC7664YR with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
See Product Specifications for product details.
Buy DAC7664YR with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
| Part No. | DAC7664YR |
|---|---|
| Manufacturer | N/A |
| Description | Digital to Analog Converter, Quad, 16 Bit, 12uS Settling Time, +/1 LSB DNL 64-LQFP -40 to 85 |
| Lead Free Status / RoHS Status | Lead free / RoHS Compliant |
| Reference Price (In US Dollars) | 10 pcs | 100 pcs | 1000 pcs | 10000 pcs | |
|---|---|---|---|---|---|
| $21.402 | $19.319 | $17.425 | $17.046 | ||
Specifications
Data sheet
| Voltage - Supply, Digital: | 5V |
|---|---|
| Voltage - Supply, Analog: | ±5V |
| Supplier Device Package: | 64-LQFP (10x10) |
| Settling Time: | 15µs |
| Series: | - |
| Reference Type: | Internal |
| Packaging: | Tape & Reel (TR) |
| Package / Case: | 64-LQFP |
| Output Type: | Voltage - Buffered |
| Operating Temperature: | -40°C ~ 85°C |
| Number of D/A Converters: | 4 |
| Number of Bits: | 16 |
| Mounting Type: | Surface Mount |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 3 (168 Hours) |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| INL/DNL (LSB): | ±3, ±2 |
| Differential Output: | No |
| Detailed Description: | 16 Bit Digital to Analog Converter 4 64-LQFP (10x10) |
| Data Interface: | Parallel |
| Base Part Number: | DAC7664 |
| Architecture: | R-2R |
| Email: | info@cjjhk.com |
Introduce
We can supply DAC7664YR, use the request quote form to request DAC7664YR pirce and lead time.CJJ a professional electronic components distributor. With 3+ Million line items of available electronic components can ship in short lead-time, over 250 thousand part numbers of electronic components in stock for immediately delivery, which may include part number DAC7664YR.The price and lead time for DAC7664YR depending on the quantity required, availability and warehouse location.Contact us today and our sales representative will provide you price and delivery on Part# DAC7664YR.We look forward to working with you to establish long-term relations of cooperation
