DAC725KP
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy DAC725KP with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
See Product Specifications for product details.
Buy DAC725KP with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
| Part No. | DAC725KP |
|---|---|
| Manufacturer | N/A |
| Description | Dual Parallel 8 Bits Input Loading 4 Us Settling Time 16-BIT Dac PDIP28 |
| Lead Free Status / RoHS Status | Contains lead / RoHS non-compliant |
| Reference Price (In US Dollars) | 10 pcs | 100 pcs | 1000 pcs | 10000 pcs | |
|---|---|---|---|---|---|
| $349.837 | $315.782 | $284.823 | $278.631 | ||
Specifications
Data sheet
| Voltage - Supply, Digital: | 5V |
|---|---|
| Voltage - Supply, Analog: | ±11.4 V ~ 16.5 V |
| Supplier Device Package: | 28-PDIP |
| Settling Time: | 8µs |
| Series: | - |
| Reference Type: | Internal |
| Packaging: | Tube |
| Package / Case: | 28-DIP (0.600", 15.24mm) |
| Output Type: | Voltage - Buffered |
| Operating Temperature: | 0°C ~ 70°C |
| Number of D/A Converters: | 2 |
| Number of Bits: | 16 |
| Mounting Type: | Through Hole |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Contains lead / RoHS non-compliant |
| INL/DNL (LSB): | - |
| Differential Output: | No |
| Detailed Description: | 16 Bit Digital to Analog Converter 2 28-PDIP |
| Data Interface: | Parallel, SPI |
| Base Part Number: | DAC725 |
| Architecture: | - |
| Email: | info@cjjhk.com |
Introduce
We can supply DAC725KP, use the request quote form to request DAC725KP pirce and lead time.CJJ a professional electronic components distributor. With 3+ Million line items of available electronic components can ship in short lead-time, over 250 thousand part numbers of electronic components in stock for immediately delivery, which may include part number DAC725KP.The price and lead time for DAC725KP depending on the quantity required, availability and warehouse location.Contact us today and our sales representative will provide you price and delivery on Part# DAC725KP.We look forward to working with you to establish long-term relations of cooperation
