DAC70004IPW
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy DAC70004IPW with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
See Product Specifications for product details.
Buy DAC70004IPW with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
| Part No. | DAC70004IPW |
|---|---|
| Manufacturer | N/A |
| Description | Ultra-Small, true 14-bit quad voltage output DAC with 1LSB INL/DNL 14-TSSOP -40 to 125 |
| Lead Free Status / RoHS Status | Lead free / RoHS Compliant |
| Reference Price (In US Dollars) | 10 pcs | 100 pcs | 1000 pcs | 10000 pcs | |
|---|---|---|---|---|---|
| $11.085 | $10.006 | $9.025 | $8.829 | ||
Specifications
Data sheet
| Voltage - Supply, Digital: | 2.7 V ~ 5.5 V |
|---|---|
| Voltage - Supply, Analog: | 2.7 V ~ 5.5 V |
| Supplier Device Package: | 14-TSSOP |
| Settling Time: | 8µs |
| Series: | - |
| Reference Type: | External |
| Packaging: | Tube |
| Package / Case: | 14-TSSOP (0.173", 4.40mm Width) |
| Output Type: | Voltage - Buffered |
| Operating Temperature: | -40°C ~ 125°C |
| Number of D/A Converters: | 4 |
| Number of Bits: | 14 |
| Mounting Type: | Surface Mount |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 2 (1 Year) |
| Manufacturer Standard Lead Time: | 26 Weeks |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| INL/DNL (LSB): | ±1 (Max), ±1 (Max) |
| Differential Output: | No |
| Detailed Description: | 14 Bit Digital to Analog Converter 4 14-TSSOP |
| Data Interface: | SPI, DSP |
| Architecture: | R-2R |
| Email: | info@cjjhk.com |
Introduce
We can supply DAC70004IPW, use the request quote form to request DAC70004IPW pirce and lead time.CJJ a professional electronic components distributor. With 3+ Million line items of available electronic components can ship in short lead-time, over 250 thousand part numbers of electronic components in stock for immediately delivery, which may include part number DAC70004IPW.The price and lead time for DAC70004IPW depending on the quantity required, availability and warehouse location.Contact us today and our sales representative will provide you price and delivery on Part# DAC70004IPW.We look forward to working with you to establish long-term relations of cooperation
