DAC60508MYZFR
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy DAC60508MYZFR with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
See Product Specifications for product details.
Buy DAC60508MYZFR with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
| Part No. | DAC60508MYZFR |
|---|---|
| Manufacturer | N/A |
| Description | OCTAL CHANNEL DAC 12BIT |
| Lead Free Status / RoHS Status | Lead free / RoHS Compliant |
| Reference Price (In US Dollars) | 3000 pcs | ||||
|---|---|---|---|---|---|
| $3.649 | |||||
Specifications
Data sheet
| Voltage - Supply, Digital: | 1.7 V ~ 5.5 V |
|---|---|
| Voltage - Supply, Analog: | 2.7 V ~ 5.5 V |
| Supplier Device Package: | 16-DSBGA |
| Settling Time: | 5µs (Typ) |
| Series: | - |
| Reference Type: | External, Internal |
| Packaging: | Tape & Reel (TR) |
| Package / Case: | 16-UFBGA, DSBGA |
| Output Type: | Voltage - Buffered |
| Operating Temperature: | -40°C ~ 125°C (TA) |
| Number of D/A Converters: | 8 |
| Number of Bits: | 12 |
| Mounting Type: | Surface Mount |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Manufacturer Standard Lead Time: | 12 Weeks |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| INL/DNL (LSB): | ±0.5, ±0.5 |
| Differential Output: | No |
| Detailed Description: | 12 Bit Digital to Analog Converter 8 16-DSBGA |
| Data Interface: | SPI |
| Architecture: | R-2R |
| Email: | info@cjjhk.com |
Introduce
We can supply DAC60508MYZFR, use the request quote form to request DAC60508MYZFR pirce and lead time.CJJ a professional electronic components distributor. With 3+ Million line items of available electronic components can ship in short lead-time, over 250 thousand part numbers of electronic components in stock for immediately delivery, which may include part number DAC60508MYZFR.The price and lead time for DAC60508MYZFR depending on the quantity required, availability and warehouse location.Contact us today and our sales representative will provide you price and delivery on Part# DAC60508MYZFR.We look forward to working with you to establish long-term relations of cooperation
