DAC5687IPZPG4
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy DAC5687IPZPG4 with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
See Product Specifications for product details.
Buy DAC5687IPZPG4 with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
| Part No. | DAC5687IPZPG4 |
|---|---|
| Manufacturer | N/A |
| Description | IC DAC 16BIT DUAL 100-HTQFP |
| Lead Free Status / RoHS Status | Lead free / RoHS Compliant |
| Reference Price (In US Dollars) | 90 pcs | ||||
|---|---|---|---|---|---|
| $48.047 | |||||
Specifications
Data sheet
| Voltage - Supply, Digital: | 1.71 V ~ 2.15 V |
|---|---|
| Voltage - Supply, Analog: | 3 V ~ 3.6 V |
| Supplier Device Package: | 100-HTQFP (14x14) |
| Settling Time: | 10.4ns (Typ) |
| Series: | - |
| Reference Type: | External, Internal |
| Packaging: | Tray |
| Package / Case: | 100-TQFP Exposed Pad |
| Output Type: | Current - Unbuffered |
| Operating Temperature: | -40°C ~ 85°C |
| Number of D/A Converters: | 2 |
| Number of Bits: | 16 |
| Mounting Type: | Surface Mount |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 3 (168 Hours) |
| Manufacturer Standard Lead Time: | 8 Weeks |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| INL/DNL (LSB): | ±4, ±4 |
| Differential Output: | Yes |
| Detailed Description: | 16 Bit Digital to Analog Converter 2 100-HTQFP (14x14) |
| Data Interface: | Parallel |
| Base Part Number: | DAC5687 |
| Architecture: | Current Sink |
| Email: | info@cjjhk.com |
Introduce
We can supply DAC5687IPZPG4, use the request quote form to request DAC5687IPZPG4 pirce and lead time.CJJ a professional electronic components distributor. With 3+ Million line items of available electronic components can ship in short lead-time, over 250 thousand part numbers of electronic components in stock for immediately delivery, which may include part number DAC5687IPZPG4.The price and lead time for DAC5687IPZPG4 depending on the quantity required, availability and warehouse location.Contact us today and our sales representative will provide you price and delivery on Part# DAC5687IPZPG4.We look forward to working with you to establish long-term relations of cooperation
